O'Reilly logo

Head First 2D Geometry by Dawn Griffiths, Stray

Stay ahead with the world's most comprehensive technology and business learning platform.

With Safari, you learn the way you learn best. Get unlimited access to videos, live online training, learning paths, books, tutorials, and more.

Start Free Trial

No credit card required

circles
Mario wants to put your pepperoni
crust pricing formula to the test
So, is this “Pi” thing just theoretical, or does it actually work
in the real world? It’s time to put your formula to the test.
you are here 4 217
Mario wants to charge 5 cents per piece of pepperoni. How much does he need to
add to the price of the following orders if they all want the new pepperoni crust? (Use
your calculator and round up or down to the nearest whole piece of pepperoni.)
1: A 14" TexMex with extra jalapenos
2: A 20" “The Works” (hold the mushrooms)
3: Two 6" kids’ Hawaiians, one with extra pineapple
I can’t be charging my customers
wrong prices—understand? So, we’ll
have a go and see if it works. I tell you
the orders, you work out the pepperoni
edge prices, and then when I make the
pizza we’ll see if you were right!
calculate pie costs with pi
218 Chapter 5
Mario wants to charge 5 cents per piece of pepperoni. How much does he need
to add to the price of the following orders if they all want the new pepperoni crust?
(Use your calculator and round up or down to the nearest whole piece of pepperoni)
1: A 14" TexMex with extra jalapenos
2: A 20" “The Works” (hold the mushrooms)
3: Two 6" kids’ Hawaiians, one with extra pineapple
14 x = 43.98 = 44 pieces of pepperoni
44 x 5 cents = $2.20
20 x
= 62.83 = 63 pieces of pepperoni
63 x 5 cents = $3.15
2 x 6 x
= 37.7 = 38 pieces of pepperoni
38 x 5 cents = $1.90
It’s amazing! I made the pizzas and
you were exactly right about how
much pepperoni I used each time.
You’re a smart one. I bet you eat a
lot of fish, eh? Thank you for your
help!
T
his order is f
or
2 p
izzas.
If you f
orgot t
o round
your p
i
ec
es of p
epp
eroni
befor
e y
ou w
orked
out the pr
ice y
ou’d
hav
e slightl
y dif
f
er
ent
answers here—like $3.14.
Remember t
o round a
t
the r
ight time!

With Safari, you learn the way you learn best. Get unlimited access to videos, live online training, learning paths, books, interactive tutorials, and more.

Start Free Trial

No credit card required